آشنایی با PLC و زبان های برنامه نویسی آن و برنامه STEP – 5 و آشنایی با S7

فرمت فایل: word تعداد صفحات: 66 عنوان پیشگفتار مقدمه فصل اول؛آشنایی با PLC آشنایی با PLC محاسن PLC معایب سیستم های رله کنتاکتوری واحد های تشکیل دهنده PLC مفهوم کنترلرهای قابل برنامه ریزی PLC زمان پاسخ گویی Scan Time قطعات ورودی قطعات خروجی نقش كنترلرآشنایی با PLC و زبان های برنامه نویسی آن و برنامه STEP – 5 و آشنایی با S7|30019323|bsv|آشنایی با PLC و زبان های برنامه نویسی آن و برنامه STEP , 5 و آشنایی با S7
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان آشنایی با PLC و زبان های برنامه نویسی آن و برنامه STEP – 5 و آشنایی با S7 آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

فرمت فایل: word



تعداد صفحات: 66









عنوان



پیشگفتار



مقدمه



فصل اول؛آشنایی با PLC



آشنایی با PLC



محاسن PLC



معایب سیستم های رله کنتاکتوری



واحد های تشکیل دهنده PLC



مفهوم کنترلرهای قابل برنامه ریزی PLC



زمان پاسخ گویی Scan Time



قطعات ورودی



قطعات خروجی



نقش كنترلرهای قابل برنامه‌ریزی (PLC) در اتوماسیون صنعتی



مقایسه تابلوهای كنترل معمولی با تابلوهای كنترلی مبتنی بر PLC



طراحی مدار فرمان توسط کامپیوتر



پروسه کار یکPLC



مواردکاربردPLC



تفاوت PLC با کامپیوتر



حافظه بکار رفته درPLC



انواع حافظه ها



انواع واحد های حافظه



PLC های زیمنس



فصل دوم ؛ زبان های برنامه نویسی PLC



استانداردهای زبانPLC



زبان های برنامه نویسی درPLC



اصطلاحاتPLC



ظرفیتPLC:



فصل سوم ؛ برنامه STEP 5



برنامه STEP 5



فصل چهارم؛ برنامه نویسی به زبانLADER



برنامه نویسی به زبانLADER



شمارنده ها يا کانترها



مقایسه کننده هاCOMPRATOR



فصل پنجم؛ آشنایی با S7



آشنایی با خانواده S7



فرمت آدرس دهی در S7



نرم افزاري هاي جنبي و مرتبط با STEP7



منابع و مآخذ















پیشگفتار







اتوماسيون صنعتي به بهره گيري از رايانه ها بجاي متصديان انساني براي کنترل دستگاه ها و فرايندهاي صنعتي گفته ميشود. اتوماسيون يک گام فراتر از مکانيزه کردن است . مکانيزه کردن به معني فراهم کردن متصديان انساني با ابزار و دستگاه هايي است که ايشان را براي انجام بهتر کارشان ياري ميرساند. نمايانترين و شناخته شده ترين بخش اتوماسيون صنعتي ربات هاي صنعتي هستند.



امروزه کاربرد اتوماسيون صنعتي و ابزار دقيق در صنايع و پروسه هاي مختلف صنعتي به وفور به چشم مي خورد . کنترل پروسه و سیستمهای اندازه گیری پیچیده ای که در صنایعی همچون نفت ، گاز ، پتروشیمی ، صنایع شیمیایی ، صنایع غذایی ، صنایع خودرو سازی و غیره بکار می آید نیازمند ابزارالات بسیار دقیق و حساس می باشند . پیشرفتهای تکنیکی اخیر در کنترل فرایند و اندازه گیری پارامترهای مختلف صنعتی از قبیل فشار ، دما ، جریان و غیره باعث افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه های تولید گردیده است .



به طور کلی برخي از مزایای اتوماسيون صنعتی از اين قبيل اند:



تکرارپذيري فعالیتها و فرایندها



افزایش کیفیت محصولات تولیدی



افزایش سرعت تولید (کمیت تولید )



کنترل کيفيت دقيقتر و سریعتر



کاهش پسماندهای تولید (ضايعات)



برهمکنش بهتر با سیستمهای بازرگاني



افزایش بهره وری واحدهای صنعتی



بالا بردن ضریب ایمنی برای نیروی انسانی و کاستن از فشارهای روحی و جسمی



در حال حاضرارتقاء سطح کیفی محصولات تولیدی در صنایع مختلف و در کنار آن افزایش کمی تولید ، هدف اصلی هر واحد صنعتی می باشد و مدیران صنایع نیز به این مهم واقف بوده و تمام سعی خود را در جهت نیل به این هدف متمرکز نموده اند .



لازمه افزایش کیفیت و کمیت یک محصول ، استفاده از ماشین آلات پیشرفته و اتوماتیک می باشد . ماشین آلاتی که بیشتر مراحل کاری آنها به طور خودکار صورت گرفته و اتکای آن به عوامل انسانی کمتر باشد . چنین ماشین آلاتی جهت کارکرد صحیح خود نیاز به یک بخش فرمان خودکار دارند که معمولا از یک سیستم کنترل قابل برنامه ریزی (به عنوان مثال PLC یا مدار منطقی قابل برنامه ریزی) در این بخش استفاده میگردد . بخش کنترل قابل برنامه ریزی مطابق با الگوریتم کاری ماشین ، برنامه ریزی شده و میتواند متناسب با شرایط لحظه ای به عملگر های دستگاه فرمان داده و در نهایت ماشین را کنترل کند .



همانطور که گفته شد بخش کنترل در هر سیستم صنعتی بایستی متناسب با شرایط لحظه ای به عملگرها فرمان دهد بنابراین در یک ماشین یا بطورکلی در یک فرایند صنعتی بخش اول یک چرخه کنترلی ، برداشت اطلاعات از فرایند می باشد .



جمع آوری اطلاعات در فرایندهای صنعتی با استفاده از سنسورها یا حسگرها صورت می گیرد . این حسگرها به منزله چشم و گوش یک سیستم کنترلی عمل می کنند . امروزه در بسیاری از ماشین آلات صنعتی استفاده از سنسورها امری متداول می باشد تا جاییکه عملکرد خودکار یک ماشین را می توان با تعداد سنسورهای موجود در آن درجه بندی کرد . وجود سنسورها ی مختلف در فرایند اتوماسیون به اندازه ای مهم می باشد که بدون سنسور هیچ فرایند خودکاری شکل نمی گیرد بنابراین سنسورها یکی از اجزای لاینفک سیستمهای اتوماسیون صنعتی می باشند .